ID: 27 Kategori: Kripto Para Haberleri Konu Sahibi: Shepard 0 Yorum 479 Okunma
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitcoin afrikada zirvede
ChromaX Theme
Yönetici
*****
61
konular
61
mesajlar
01-08-2019
Kayıt Tarihi
0
Forum Puanı

Points: 1,310.39€
#1
17-09-2019, Saat: 09:42
Nijerya Kripto Para ile tanışıyor (Piyasa Yeni Kan Geliyor)
Google Trends’ten elde edilen veriler, Bitosin (BTC) için yapılan çevrimiçi aramaların hacmine bağlı olarak, Nijerya'daki Lagos kentinin bir numaralı şehir olduğunu göstermektedir. Bu veriler, kentin yaklaşık 21 milyon insanı arasında yüksek düzeyde bir ilgi olduğunu gösterse’de, henüz ortaya çıkan teknoloji eğiliminin somut olarak benimsenmesine sebep olmamıştır.
Ancak bu değişiyor, çünkü genç insanlar arasında var olan ödeme sistemlerinden memnun olmayan insanlar artarken  bir yandan’da hareket alternatifler aranıyor
 
PayPal gibi ödeme yapan şirketler, Nijeryalıların ülkedeki internet sahtekarlarının sayısızlığı nedeniyle yurt dışından para transferi yapmalarına izin vermemektedir - ve bu tür hizmetler sunan şirketler genellikle yüksek ücret talep etmektedir.
Bu nedenle, kentin büyüyen serbest topluluk topluluğunun kripto para birimi ödemelerine yönelmeye başladığını görmek olağındır. Şehirdeki gençlerin çoğu, işsizlik ya da işsizlikle mücadele etmiş, insanlar bulunmaktadır.
 
Ulusal İstatistik Bürosu (NBS), Nijerya’nın işsizlik oranının 2018’de yüzde 23’ün üzerine çıktığını bildirdi. Lagos gibi bir şehirde, birçok genç üniversiteli, serbest yazar olarak geçimini sağlıyor, metin yazarlığından web sitesi tasarımına ve hatta bilgisayar’da hizmet sunan bir ülke olarak görülüyor.
 
Müşterilerinin çoğunun yurtdışın merkezli olması nedeniyle, yapılan iş için ödeme almakla ilgili sorunlar olabiliyor. Bununla birlikte, bir BTC cüzdanı ve çok sayıda yerel borsa hizmetiyle, bu serbest çalışanlar, dünyaya yayılmış müşterilerden kolayca ödeme alabilirler.
 
Serbest çalışanların yanı sıra, işletme sahipleri de yabancı para ve bankaların yerine Bitcoin ve kripto odaklı diğer platformları kullanıyor. BitPesa gibi şirketler, özellikle dış ticaret bağlamında, Lagos gibi sınır pazarlarındaki işletmelere güçlük duyabilecekleri likiditeye kolay erişim sağlıyor.
Cointelegraph'a özel bir mesajda, Afrika'daki yenilenebilir enerji tüketimini artırmak için blockchain teknolojisini kullanmak isteyen bir enerji kuruluşu olan OneWattSolar'daki Operasyon Şefi (COO) ve Blockchain Strategisti Victor Alagbe şöyle dedi:
 
“Havale alanında güçlü bir pozisyon alarak kriptoyu görüyorum. Genellikle daha ucuz, daha az stresli (dokümantasyon açısından) ve kripto göndermek ve almak daha hızlı. Diasporadaki birçok genç insan şimdi eve para göndermek için kripto kullanıyorlar. Uzaktan çalışan bazı teknolojiler de şifreli olarak para alıyorlar. ”
 
2001 yılında, hükümet o zaman ülkeye mobil telekomünikasyon teknolojisini tanıttı. Bu dönüm noktası olayından bu yana geçen 18 yılda, mobil telekomlar ülke ekonomisinde önemli bir sektör haline geldi ve 2018 ortalarından itibaren gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 10,5'ine katkıda bulundu.
Nijerya, çoğunlukla mobil platformlarda olmak üzere 100 milyondan fazla aktif internet aboneliğine sahiptir. Bir ödeme teknolojisi olarak Bitcoin, web'e bu erişime dayanarak, teknoloji meraklısı Nijeryalıların büyüyen kripto para birimi trendine katılmalarını sağlayacak.
 
Bitcoin yetersiz kullanımı
 
Küresel Bitcoin zincirlerinin dağılımını izleyen Bitnodes'tan gelen veriler, ülkede neredeyse hiç zincir olmadığını göstermektedir. Evet, Lagos çevrimiçi BTC aramalarında öncüdür. Fakat sadece bir avuç insan gerçek Bitcoin zincirlerini çalıştırır.
 
Geniş tabanlı bir benimseme konusundaki bu suskunluk, tamamen teknolojinin kendisine karşı ilgisiz olmaktan ibaret değil, bunun yerine, canlı bir dijital ekonomiyi destekleyecek uygun altyapı eksikliğinin bir temsilidir. Sürekli elektrik tedariki olmayan bir şehirde, insanların Bitcoin madenciliği yapmıyor olmaları pek şaşırtıcı değil.
 
Bitcoin yetersiz kullanımı ile ilgili olarak, Alagbe şunları söyledi:
 
“İnsanların Bitcoin (kripto) ve onun temelindeki Blockchain teknolojisi arasındaki ilişkileri anlamalarına yardım etmesi gereken çok sayıda eğitim var. Bununla birlikte, Nijerya pazarının, kripto para biriminin spekülatif tarafında kazanılacak kar olduğu sürece, diğer Blockchain uygulamalarının dışlanmasına kriptoya odaklanması muhtemel. ”
 
Şehirde Bitcoin eksik kullanımının bir başka şaşırtıcı göstergesi, kriptokratik para biriminin perakende olarak kabul edilmemesinden kaynaklanıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya bölgelerinde metropol alanlar giderek daha fazla BTC’nin ödeme aracı olarak benimsendiğini görürken, Lagos’da nadir olarak görülür
 
OneWattSolar COO, aynı eğilimi vurgulayarak şunları söyledi:
 
“Bence, Bitcoin (ve genel olarak kripto para birimi) hızlı kazançlar elde etmek için hala spekülatif bir oyun olarak görülüyor. İnsanların büyük miktarda Bitcoin ticareti yaptığını Remitano gibi platformlarda görebiliyorsunuz ancak ürünler veya hizmetler için kripto kabul eden bir işletme bulmakta zorlanacaksınız. ”
 
Bu makaleyi yazarken, Coinmap, dünya genelinde Bitcoin ödemelerini kabul eden 14.600'den fazla mekan olduğunu bildirmektedir.
 
Bitcoin ve hızlıca zengin olma şemalarının cazibesi
Son on yılda ve bir buçuk yıl boyunca Nijerya, İnternet sahtekarlığına ev sahipliği yaptığı için ün kazandı. Bu görüntü, dürüst ve çalışkan Nijeryalıların özlemlerine benzemeye devam ederken, birçok kişinin de genel olarak Bitcoin ve kripto para birimleri yönündeki sarılık bakışlarını atmasına katkıda bulundu.
 
Bu durum, BTC'nin Rus Mavrodi Mondial Kumbara (MMM) aldatmacasının dağılmasından sonra kamu bilincine girmeye başlamasından kaynaklanmadı. 2016 ve 2017 yıllarının çoğu için BTC, “yeni MMM” olarak nitelendirdi.
 
Cointelegraph ile özel bir sohbette, EOS blok zincirinde Lagos merkezli bir yardım projesi olan “Humane Love” da bir blok zinciri analisti, web tasarımcısı ve ekip lideri olan Joseph Samuel, bazı Lagosyalıların Bitcoin ve MMM'yi nasıl bir araya getirip karıştırdıkları hakkında konuştu;
 
“Birçok Nijeryalı, MMM Ponzi aldatmacası sırasında Bitcoin hakkında bilgi edindi. Sonuç olarak, Bitcoin'i başka bir sahte yatırım programı olarak görme eğilimindedirler. Ancak, doğru eğitim ile bu yanlış bilgilendirme geçmişte kaldı. ”
 
Bunu yaparken, 2017 yılının sonlarında yapılan boğa mitinginde erken edinenler tarafından elde edilen büyük karları kaçırdılar. BTC, 2017 yılının sonunda 20.000 $ 'ı neredeyse kapatarak, 1.000 $' ın altında işlem görmeye başladığında, her zamanki fırsatçılar Bitcoin merkezli bir sahtekarlık planı tasarlamaya başladı.
 
Samuel için kentin dünyanın geri kalanına yetişmek için hala zamanı olduğunu ilan ederek:
“Lagos, dünyadaki en zeki insanlardan bazılarıyla dolu bir mega şehir. Ne yazık ki, bilinmeyenin korkusu birçoğunun daha yeni teknolojik atılımları benimsemesini engelliyor. Bitcoin’in temsil ettiği şeyi değiştirmek ve anlamak için daha uygun hale geldiklerinde Lagos, gelişmekte olan dijital ekonomide önemli bir merkez haline gelecektir. ”
 
Nijerya'nın Kriptografi Geliştirme Girişimi (CDIN) ve Nijeryalı Blockchain İttifakı (NBA) gibi kuruluşlar, Lagos'ta ve ülkenin diğer bölgelerinde kripto para birimi dolandırıcılığı ile mücadelede ön sırada yer almaktadır. Bu kurumlar, birlikte, Bitcoin ile ilgili suç faaliyetlerinin çoğalmasını önlemek için Nijerya Elektronik Dolandırıcılık Forumu (NeFF) gibi kurumlarla işbirliği yapıyor.
 
Bitcoin ve 2016 durgunluğu
Coin Dance'in tarihsel grafikleri, p2p BTC işlem platformu olan Localbitcoins'te Bitcoin işlem hacminde 2016'dan büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Bu belirgin artış tesadüf değildi, çünkü 2016 ülke ekonomisinin 1987'den bu yana en kötü durgunluğa girdiğini gördü.
 
Bu süre zarfında, şehirdeki birçok yerel dijital ödeme şirketi de Bitcoin'e dönmeye başladı. Yeni işletmeler de kripto para birimini satın almak için yollar önerdi. Cointelegraph, IBIC Borsası'nda pazarlama müdürü olan Adekemi Bitire ile, Lagos'taki Yaba bölgesindeki bir tezgah üstü (OTC) Bitcoin borsası ile kentteki BTC'nin kabul edilme eğilimi hakkında konuştu. Bitire açıkladı:
 
“Lagos'taki Bitcoin OTC sahnesine katılmamın seyri boyunca BTC ticaretini benimseyen insanların sayısında katlanarak bir artış gözlemledim. Daha fazla insan işe giriyor, istikrarlı komisyonlar kazanıyor ve yaşam standartlarını yükseltiyor. "
 
Bitire, kentte BTC’nin benimsenmesinin genişleyen demografisine odaklandı:
 
"Üniversite öğrencileri ve kolej dışı freelancerların yanı sıra, şehirdeki şirketlerin orta düzey çalışanlarını, aylık maaşlarını artırmak için başka bir gelir akışı yaratmanın bir yolu olarak Bitcoin kullanarak görüyoruz."
 
Bu zalim devlet destekli yoksulluğun silahlandırılması iddiası içerisinde, Lagos'ta ve Nijerya'daki diğer yerlerde daha büyük Bitcoin'lerin benimsenmesi için gerçek bir ipucu yatar. BTC'nin temel ilkesi, sosyalist kitlesel ekonomik güçsüzlük politikalarıyla çelişen özgürlükçü ideallerde yatmaktadır.
 
Nijerya Merkez Bankası'ndan (CBN) gelen veriler, ülke nüfusunun yaklaşık 31 milyonunun kendi banka hesaplarına sahip olduğunu göstermektedir. Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonundan (INEC) çıkan rakamlar 83 milyon kayıtlı seçmeni gösteriyor. Nijerya'daki toplam işlenebilir pazar pazarının toplam uygun seçmen sayısından yüzde 63’den daha az olması, endişe verici bir tablo çiziyor.
 
Bitcoin, sınır ötesi bir ödeme sisteminden fazlasını içeren milyarlarca dolarlık bir pazardır. Merkezi olmayan bir küresel pazar altyapısını sansürsüz olarak inşa etme kabiliyetini temsil ediyor. Bu nedenle, Lagos gibi bir mega kentte BTC'nin benimsenmesi için sayısız fırsat var.
 
Bu kadar yüksek oranda banka dışı ve banka dışı kişilerin, özellikle kırsal alanlarda, BTC'nin kabul edilmesinin artması geleneksel bankacılık hizmetlerine uygulanabilir bir alternatif sunmaktadır. Güneydoğu Asya'da da aynı sorundan muzdarip olan yerler, kripto para biriminin kabul edilmesinde kayda değer bir artış gösteriyor.
 
OneWattSolar'dan Victor Alagbe, Lagos, Nijerya ve Afrika'daki Bitcoin ve blockchain teknolojisine daha geniş tabanlı bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı dile getirerek:
 
“Nijerya pazarının kripto ile ilgilenmesi gerçeğinin, Blockchain teknolojisinin en sonunda yaygın olarak benimsenmesi için iyi olduğunu düşünüyorum. Blockchain bizimki gibi güvenilmez ortamlara güven verir; bu nedenle, Blockchain destekli projeler (DApps), kripto ile fazla ünlenmemiş kitle piyasasına girdiğinde, büyük olasılıkla yayılım kazanma konusunda hızlı olacaklardır. ”


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bitcoin ticareti yapan ülkeler Shepard 0 31 23-03-2020, Saat: 13:46
Son Yorum: Shepard
  Aylık Gelirde Bitcoin'i Solladı Tezos (XTZ) Shepard 0 132 06-02-2020, Saat: 16:41
Son Yorum: Shepard
  HTC, Bitcoin Ağını Destekleyen Akıllı Telefonu Piyasaya Sürüyor, Exodus 1 Shepard 0 244 21-10-2019, Saat: 13:16
Son Yorum: Shepard
  Geçmişten Bugüne Bitcoin Getirileri Shepard 0 284 09-08-2019, Saat: 20:51
Son Yorum: Shepard
  Bitcoin (btc) doğrulanmamış işlem Shepard 0 357 08-08-2019, Saat: 00:53
Son Yorum: Shepard

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi