ID: 17 Kategori: Bitcoin "BTC" Konu Sahibi: Shepard 0 Yorum 402 Okunma
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Borsalardan Nasıl Para Kazanılır ?
ChromaX Theme
Yönetici
*****
61
konular
61
mesajlar
01-08-2019
Kayıt Tarihi
0
Forum Puanı

Points: 1,310.39€
#1
26-08-2019, Saat: 19:03
Az Kar Marjı Çok Ticaret

Başlık biraz tuhaf oldu, farkındayım fakat ilk kuralımız az kar marjı, çok ticaret mantığı olacak. Bu noktada anlatmak istediğim olay ise gün içerisinde küçük değer artışları ve küçük değer düşüşlerinin nasıl değerlendirilmesi gerektiğidir. Biliyorsunuz ki özellikle kripto para dünyasında gün içerisinde çok fazla volatilite oluyor. Düz mantık ile kripto para yatırımı yapan yatırımcılar %5-%10 arasında bir kar marjı yakaladığı zaman satış gerçekleştirmeyi tercih ediyor fakat bu aralığın yakalanması bazen haftalar alabiliyor. Bu yöntem ile gelir elde etmek yerine daha düşük kar marjı seviyesi belirleyerek işlem sayısını arttırmak çok daha faydalı dönüşler sağlayacaktır. Örneğin %1-%1.5 gibi bir kar marjı ile satış yaparak 5 farklı işlem yapma şansı elde edersek günlük ortalama %5-%7.5 kar marjı elde etmiş olacağız. Gün içerisinde %5 gibi yükseliş oranlarını yakalamak oldukça zor olurken %1 gibi düşük oranları yakalamak oldukça kolaydır ve bu oran kendisini gün içerisinde birkaç kere tekrarlayabilmektedir. O sebeple büyük hedefler belirlemek yerine küçük hedefler ile dağ oluşturmak çok daha sağlıklı bir geri dönüş sağlayacaktır. Ayrıca bu şekilde uygulama yaparken yaşanılacak negatif yönlü hareketleri de yeni alışlar ile değerlendirmek mümkündür. Bu hem sepet kur oranını düşürecek hemde daha fazla gelir elde etmemize imkan sağlayacaktır.

Yüksek Sermaye

Maalesef ki yüksek sermaye de gelir elde etmek için oldukça önemli bir unsurdur. Özellikle kripto para piyasası içerisinde yüksek sermaye ile fiyat yönetimi ve kâr marjı oldukça önemli ve bir o kadar bağlantılı birer faktördür. Kısa bir örnek vermek gerekirse işlem hacminin %25 civarında bir bütçe sahibi yatırımcı kolaylıkla fiyat seviyesini kontrol edebilir ve gün içerisinde çok yüksek kar marjı yakalayabilir. Biliyorum, bunlar biz küçük yatırımcılar için sadece birer hayal olabilir fakat böyle bir gerçeğin olduğunu da atlamadan geçmek olmayacaktır. Sermaye konusunda verilebilecek bir diğer örnek ise kazanç oranlarına bağlıdır. Örneğin bir kişi 1.000 TL sermaye ile %10 gelir elde ettiği zaman 100 TL kar elde etmiş oluyor fakat bir başka kişi 100.000 TL ile %0.1 gelir elde ettiği zaman bu kişi de 100 TL kar elde etmiş oluyor. Bir başka hesapla 100.000 TL sermaye ile işlem yaparak %10 gelir elde eden bir birey ise 10.000 TL kar elde edebiliyor. Yani diğer bireyin bütçesinin tam 10 katı kadar bir gelir söz konusu ve bu gelir sermaye ile doğru orantılı olarak artabiliyor.

Araştırma – Yorum ve Tavsiye

Borsa üzerinde yeni bir yatırım yapmadan önce iyice bir araştırma yapmak önemli bir diğer noktadır. Yapılacak olan yatırımın nereye yapılacağı, ne amaçla kullanılarak bize getiri sağlayacağı ve yatırım yapılacak olan firma, hisse veya kripto paranın hakkında gerekli bilgileri elde etmek kesinlikle olmazsa olmazlar arasındadır. Ayrıca bu araştırmalara ek olarak yapılacak öneri ve tavsiyeler de tabii ki büyük bir önem taşıyor. Bu tavsiyelerin bilir kişiler tarafından yapılması, yorumlanması da oldukça önemli bir diğer noktadır. Özellikle kripto para dünyası içerisinde kendisini profesör yatırımcı (!) sanan yüzlerce insan bulunuyor. Yatırım ciddi ve bir o kadar önemli bir şey olduğu için ise bu gibi kişilerin hatalı yönlendirmelerine uyduğumuz zaman çok kötü sonuçlar ile karşılaşabiliyoruz. O sebeple analiz, yorum ve tavsiye ile yatırım yapacağımız zaman kesinlikle güvenilir kaynaklar üzerinden araştırma yapmalı ve sadece kendini ispat etmiş yatırımcıların tavsiyelerine göz gezdirmeliyiz. Tartışma ortamlarındaki tüm yorumlara değer vermeli fakat bu yorumlar arasından gerçekten kaliteli olan yorumları seçmeye özen göstermeliyiz.

Tercih Meselesi

Her ne yatırımı yapacak olursak olalım tercih yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta seçilecek hizmetin ne kadar kaliteli olacağıdır. İyi bir borsa hizmeti tercih edilmediği zaman kaçınılmaz bir zarar söz konusu olacaktır. Ayrıca iyi bir borsa hizmeti seçilmemesi durumunda sık sık işlemler arası sıkıntılar ve ödeme konusunda da ciddi sıkıntılar ile karşılaşılacaktır. O sebeple borsa seçimi yaparken kullanıcı değerlendirmelerine, borsa geçmişine, borsa ekibine ve en önemlisi işlem hacmine özen göstermeliyiz. Özellikle işlem hacmi bu noktadaki en önemli unsurdur çünkü düşük hacimli borsa hizmetlerinde para kazanmak oldukça zor, hatta imkansız bir durumdur. Yüksek hacimin olması hem kullanıcılar arasındaki fiyat belirleme aralığını düşük tutacak hemde daha fazla işlem hacmi oluşacağı için size daha fazla kazanç sağlayacaktır. Özellikle kripto para piyasasını düşünmek gerekirse yüksek işlem hacmi olduğu zaman fiyatlara da pozitif yansıdığını unutmamak gereklidir. Bu pozitif yansıma tabii ki düşük hacimli dönemlerde negatif olarak yansıyor ve birçok kullanıcının ciddi zarar etmesine sebep oluyor.

Panik Satışları

Panik satışları hiç kuşkusuz borsa üzerinden para kazanmak ve para kaybetmek için en önemli iki etkendir. Çok büyük bir ihtimal ile bir sonraki yazımda da bu başlığa yer vereceğim ve hemen hemen benzer noktalara değineceğim. Bu yazımda kazanç yöntemlerinden bahsettiğim için ise sadece panik satışlarını nasıl fırsata çevirebileceğimiz hakkında bilgiler vereceğim. Bu noktada bilinmesi gereken tek nokta bu gibi dönemler içerisinde nakit rezervi ile pusuya yatmak olacaktır. Ani, ciddi ve bir an içerisinde yaşanabilecek fiyat düşüşleri neticesinde birçok kullanıcı panik satışları yapmaya başlayacaktır. İşte tam bu noktada biz yatırımcılar ise alım fırsatlarını değerlendirecek ve bir sonraki yükseliş dönemi için hazır olacağız. Tabii ki bu durum anlatırken çok kolay gibi görünüyor fakat zor bir yöntem olduğunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. O sebeple yeterli tecrübe ve analiz sahibi olmadan bu gibi yatırımlardan kaçınılmasında oldukça fayda var.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bitcoin mixeri nasıl çalışır Shepard 0 340 05-08-2019, Saat: 16:25
Son Yorum: Shepard
  Bitcoin Anonim Olarak Nasıl Kullanılır Shepard 0 379 05-08-2019, Saat: 16:23
Son Yorum: Shepard
  kripto para nedir ? Shepard 0 305 03-08-2019, Saat: 00:35
Son Yorum: Shepard

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi