ID: 31 Kategori: Temel Analiz Konu Sahibi: Shepard 0 Yorum 306 Okunma
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trend Temelli Fibonacci
ChromaX Theme
Yönetici
*****
51
konular
51
mesajlar
01-08-2019
Kayıt Tarihi
0
Forum Puanı

Points: 987.79€
#1
26-09-2019, Saat: 00:57 (Son Düzenleme: 26-09-2019, Saat: 00:58, Düzenleyen: Shepard.)
Trend Temelli Fibonacci Uzatma (Fibonacci Expansion) Merhaba arkadaşlar başka sıkıcı bir derste daha beraberiz. Sıkıcı fakat çok önemli bir ders olacak. Bir önceki derste fibonacci retracementı görmüştük yani düzeltme seviyeleri. Bize muhtemel destek ve direnç noktalarını belirtiyordu. Fibonacci Expansion veya extension veya traidingviewdaki ismi ile Trend temelli fibonacci uzatma (ki bana sorarsanız saçma çeviri olmuş o yüzden İngilizcesini bilin daha iyi. Biz retracement ı biraz daha geçmişe yönelik bakarken expansion ile fiyatın muhtemel gidiş seviyelerini belirlemeye çalışıcağız. Geleceği söylemiyor tabi bize hiçbir analizin indikatörün söylemeyeceği gibi ama fiyatla ilgili bize çok ipuçları verecek ve nerdeyse her analizinizde kullanacaksınız. Tabi bunu trend üstünden yapıyor. Nasıl mı ?

[Resim: oMHgmY.png]

Yukarıda resimdeki gibi ilk önce trend temelli fib. Uzatmayı seçiyoruz ve grafiğimizde düşen bir trendin nerelerden dönebileceğini görmek istiyorsak eğer düşüş trendinin başladığı ilk noktayı, sonra o düşüş trendinin ilk kırıldığı noktayı ve yükseliş trendininde bittiği 3. Noktayı seçerek bitiriyoruz. Bu bize düşüş nerelerde sonlanabilir hangi noktalar bize destek olur onu gösteriyor. Expansion yada extension veya impulse daha çok trend yakalamış coinlerde kullanın düz bir hatta çok işe yaramaz. Düşüş trendine geçmiş veya yükseliş trendine geçmiş her türlü borsa enstrümanında (bunu borsa eğitim videolarında çok duymuştum bende kullandım rahatladım) kullanabilirsiniz.

Şimdi grafiğimize dönersek ilk etapta bakın 0.236 seviyesinde iki defa kurtarmaya çalıştığını görüyoruz. ADA/BTC günlük grafiği bu arada. Akabinde orada tutunamayıp aşağı doğru ikinci durağına geçiyor 0.382 destek seviyesini tanımıyor gibi yapıp fake atıyor. Bu sefer geçmeye çalışıyor yine tutunamıyor ve tekrar deniyor başaramayınca bir sonraki durağına gidiyor. 0.5 seviyeleri. Burada da tutunamayınca nerdeyse nokta atışı yapar gibi 0.618 den dönüyor. Hatırlayın bir önceki dersimizde altın orandan bahsetmiştik 1.618 ve 0.618. Resmen head shot

Aşağı trend başladığında 3. Noktadan itibaren alım yapmayız ve bekleriz acaba 0.236 destek olacak mı? O seviyelere geldiğinde o desteğin üstünde 1 veya 2 mum kapatmasını bekleriz kârlı olarak. Desteği ne kadar test ettiğine bakarız hacime bakarız. Eğer herşey olumlu ise stoplu olarak işlemimizi açarız. Baktık ki destek direnemiyor daha fazla aşağı salacak işte ozaman bir sonraki hedef olan 0.382 seviyesine kadar inmesi öngörülür. Ki nitekimde öyle olmuş orada da oyalanmış kısa bir müddet. Sonra yine kırmaya başlayınca 0.618 e kadar ilerlemiş. Bu şekilde size fiyatın gelebileceği noktaları göstermede yardımcı olabilir.

Kaynak=>Kaynak


Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi